Protesty przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej pod hasłem „Odzyskać wybór”

"Macice wyklęte"

Nie godzimy się na to, aby o naszych ciałach i naszym życiu decydował ktokolwiek inny niż my same – podkreślają organizatorzy demonstracji, która dzisiaj odbyła się przed Sejmem w Warszawie.

Sobotnią manifestację przeciwko zaostrzaniu ustawy aborcyjnej zorganizowało porozumienie „Odzyskać wybór” – koalicja zrzeszająca organizacje feministyczne. Protestowało około 7 tys. osób.

Kuba Wojewódzki i Renata Kaczoruk na manifestacji Odzyskać wybór
Kuba Wojewódzki i Renata Kaczoruk na manifestacji Odzyskać wybór

Przed transformacją ustrojową kobiety w Polsce mogły legalnie przerywać ciąże w bezpiecznych warunkach, niezagrażających ich zdrowiu ani życiu. Mogły same decydować o swoim ciele, o tym, czy chcą być matkami, czy nie. W 1993 roku to prawo zostało im odebrane, a obowiązująca ustawa została nazwana kompromisem. Fakt istnienia prężnie działającego podziemia aborcyjnego oraz turystyki aborcyjnej pokazuje, że „kompromis aborcyjny” to ściema. Kobiety nadal przerywają ciąże, tyle, że odbywa się to w atmosferze lęku i zastraszania, z narażeniem ich zdrowia i życia. Nawet kiedy przysługuje im prawo do legalnej aborcji, muszą przejść przez serię upokorzeń i zawsze zdane są na czyjąś łaskę. W tym momencie i tak okrojone prawo może być kobietom odebrane całkowicie. 

– piszą organizatorzy manifestu w swoim serwisie internetowym.

"Chrzest dziecka to przestępstwo"
„Chrzest dziecka to przestępstwo”

Transparenty anty-kościołowe

Kazimiera Szczuka zbiera podpisy za dofinansowaniem in vitro
Kazimiera Szczuka zbiera podpisy za dofinansowaniem in vitro
"Moja macica to nie Bogurodzica"
„Moja macica to nie Bogurodzica”
Wieszaki druciane
Wieszaki druciane pozostawione po demonstracji

.

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*